Zarzadzanie
i Administrowanie
Nieruchomości

Na co zwrócić uwagę wybierając zarządcę nieruchomości?

wybór zarządcy

Jednym z podstawowych zadań przed, jakim staje każda nowo powstała wspólnota mieszkaniowa, jest wybór zarządcy nieruchomości. Niekiedy rolę zarządcy przez pewien okres czasu pełni sam deweloper, niemniej jednak najlepszym z możliwych rozwiązań jest zatrudnienie sprawdzonego i doświadczonego zarządcy, który zadba o wygląd i stan techniczny wyznaczonej nieruchomości. Wbrew pozorom wybór nowego zarządcy nie jest tak prosty i oczywisty jakby mogło nam się wydawać. Sam etap jego poszukiwań bywa czasami trudny i czasochłonny. Czym kierować się przy wyborze zarządcy nieruchomości? Podpowiadamy.

Kim jest zarządca?

Zanim skupimy się na tym, czym należy kierować się przy wyborze zarządcy, to na wstępie pokrótce scharakteryzujemy funkcję pełnioną przez zarządcę nieruchomości. Otóż jest to osoba odpowiedzialna za utrzymanie i nadzorowanie budynku, nad którym sprawuje opiekę. Do obowiązków każdego zarządcy należy dopilnowanie tego by budynek był czysty i zadbany, a także bezpieczny w użytkowaniu – każda ewentualna usterka powinna zostać natychmiast zgłoszona do dewelopera i usunięta. Ponadto zarządca zajmuje się również sprawami związanymi z księgowością oraz dbaniem o to, by nieruchomość nie była zadłużona. Jak zatem widać rola zarządcy jest nieoceniona i ma ona ogromny wpływ na funkcjonowanie całej wspólnoty, a co za tym idzie zadowolenie lokatorów. Biorąc pod uwagę ten fakt, szczególnie istotną kwestią wydaje się już sam etap poszukiwań kompetentnego i doświadczonego zarządcy, który zaopiekuje się nieruchomością.

Jak wybrać dobrego zarządcę nieruchomości?

W dzisiejszych czasach zdecydowana większość wspólnot mieszkaniowych korzysta z usług profesjonalnych i doświadczonych firm oferujących usługi zarządzania i administrowania nieruchomością. Oczywiście jednym z najprostszych sposobów poszukiwania dobrego zarządcy jest skorzystanie z pomocy Internetu. W sieci znajduje się wiele ofert różnych firm, które świadczą usługi w tym zakresie, wśród nich jest także NORDHOME. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto, upewnić się co dokładnie wchodzi w zakres usług danej firmy. Niemniej jednak w tym konkretnym przypadku szczególną uwagę należy zwrócić na opinie wydane przez zadowolonych lub mniej usatysfakcjonowanych mieszkańców.

Wybierając zarządcę warto jest także odwiedzić osiedla, które znajdują się pod jego opieką, celem sprawdzenia stanu, w jakim aktualnie znajdują się nieruchomości, otaczająca je zieleń oraz chodniki i ulice. Pamiętaj o tym, że pozytywne rekomendacje mieszkańców są najlepszą wizytówką dobrego zarządcy nieruchomości.

Dlaczego warto znaleźć dobrego zarządcę?

Zatrudnienie dobrego i doświadczonego zarządcy nieruchomości bez wątpienia odbije się pozytywnie na ogólnej kondycji obiektu, który znajduje się pod jego opieką. Rzetelny zarządca powinien dbać nie tylko o zachowanie należytej czystości nieruchomości oraz jej właściwą konserwację, ale także i otaczającą jej zieleń. To jednak nie wszystko. Jednym z wielu zadań podejmowanych przez profesjonalnego zarządcę jest dążenie do obniżenia ogólnych kosztów utrzymania nieruchomości, co z kolei pozytywnie wpływa na budżet zarówno mieszkańców, jak i właściciela obiektu. Oprócz tego zarządca odpowiedzialny jest za wybór i zatrudnianie firm zewnętrznych, których zadaniem jest np. niwelowanie powstałych usterek bądź pielęgnacja zieleni. Od tego, jaką osobę zatrudnimy na tym stanowisku, zależy bardzo wiele. Wybór doświadczonego zarządcy nieruchomości niesie ze sobą mnóstwo korzyści, zarówno tych materialnych, jak i finansowych, jednak tą najważniejszą jest świadomość, że obiekt znajduje się w dobrych rękach.

Co wchodzi w usługę zarządzania nieruchomością?

Firma NORDHOME oferuje swoim klientom kompleksowe usługi z zakresu zarządzania i administrowanie nieruchomością, co jest ogromnym ułatwieniem zarówno dla właściciela budynku, jak i samych mieszkańców. NORDHOME zajmuje się między innymi organizowaniem zebrań Wspólnoty Mieszkaniowej, planowaniem przyszłych remontów i prac konserwacyjnych oraz przeglądów związanych z bieżącą eksploatacją nieruchomości, dokonywaniem odczytów i spisywaniem liczników indywidualnych, analizowaniem stanu zużycia mediów w lokalach, egzekwowanie od deweloperów usuwania usterek, kontrolowanie użytkowania nieruchomości zgodnie z jej przeznaczeniem, zbieraniu ofert na świadczenie usług na rzecz nieruchomości i negocjowanie warunków umów opracowywaniem planów gospodarczych nieruchomości, a także późniejsze stałe monitorowanie ich wykonania itp. Jak widać, dobry zarządca, który sumiennie wykonuje swoje obowiązki, ma zawsze pełne ręce roboty.

Doświadczenie to podstawa!

Choć wydawać by się mogło, że zarządzanie nieruchomością jest banalnie prostym zadaniem, to w rzeczywistości wygląda to zupełnie inaczej. W tej sytuacji należy wiedzieć o tym, że na tę czynność składa się kilka innych mniejszych, dlatego też osoba pełniąca funkcję zarządcy powinna wykazać się dużym doświadczeniem w tym zakresie. Praca zarządcy nie skupia się jedynie na dbaniu o czystość wydanej nieruchomości, czy skutecznym egzekwowaniu zaległych opłat od lokatorów. O czym już wspominaliśmy, osoba zarządzająca nieruchomością powinna także dbać o jej stan techniczny – zgłaszać każdą nawet najdrobniejszą usterkę oraz zlecać odpowiednim firmom wykonanie drobnych prac remontowych. Biorąc pod uwagę ten fakt, najlepszym możliwym rozwiązaniem wydaje się wybór profesjonalnej firmy, gwarantującej kompleksowe usługi w zakresie zarządzania nieruchomością.